26/07/2016 | Yazar: Kaos GL

Kırmızı Şemsiye, Mersin 7 Renk ve Hebun’un ortaklığında çıkan ‘Seks İşçileri için Hak İhlallerine Karşı Önemli Bilgiler Kitapçığı’ dijital ortamda yayınlandı.

Kırmızı Şemsiye, Mersin 7 Renk ve Hebun’un ortaklığında çıkan “Seks İşçileri için Hak İhlallerine Karşı Önemli Bilgiler Kitapçığı” dijital ortamda yayınlandı.

“Seks İşçileri için Hak İhlallerine Karşı Önemli Bilgiler Kitapçığı” ana yürütücülüğünü Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneğinin yaptığı Merin 7 Renk LGBT ve Hebun Diyarbakır Derneği’nin işbirliği ile devam eden “Voice Up: Protecting Transgender Sex Workers From Violence in Turkey” projesi kapsamında çıkarıldı.

Proje yürütücü derneklerin temsilcileri, seks işçilerine yönelen şiddet, nefret suçları ve ayrımcılık sonrası, mağdurların adalete erişim mekanizmasına erişimini güçlendirmeyi amaçlayan kitapçık için KaosGL.org'a konuştu. 

Kırmızı Şemsiye’den Özge Gökpınar kitapçığın neleri kapsadığını şöyle aktardı: “Kitapçıkta yer alan bilgiler, ‘göz altı durumunda yapılabilecekler; idari para cezası yazılması durumunda yapılabilecekler; ev baskınları/mühürlemeleri hakkında bilinmesi gerekenler; darp / gasp / silahlı veya bıçaklı saldırı /cinsel saldırı sonrası yapılması gerekenler; ayrımcılığa maruz kalındığında yapılabileceklergibi, seks işçilerinin gündelik hayatlarında ihtiyaç duydukları tüm enformasyonu içerdiği gibi, bu gibi durumlarda başvurulacak kişi/kurum veya avukatların iletişim bilgilerini de içeriyor.”

Mersin 7 Renk’ten Yağmur Arıcan, trans seks işçilerini daha fazla güçlendirmek gerektiğine değindi: “Muhafazakârlaşmanın etkilerinin toplumun her kesimine dağıldığı süreçte trans seks işçilerine yönelik nefret suçlarının giderek tırmanıyor olduğunu görüyoruz. Trans seks işçileri temel yaşam alanlarının neredeyse tamamında ayrımcılığa ve şiddete maruz kalmakta. Trans seks işçilerine yönelik ayrımcılık ile mücadelede kapsamında bu kitapçık “güçlendirme” açısından oldukça kıymetli. Trans seks işçilerinin günün her saati arayabilecekleri danışma numaralarının da yer aldığı bu kitapçığın, Mersin 7 Renk LGBT Derneği olarak Mersin ve çevre şehirlerdeki trans seks işçilerine erişimini sağlayarak yaşanan sorunlarda destek vermeye çalışacağız.”

Hebun’dan Ümit Manay kitapçığın seks işçilerinin haklarını bilmesi için önemli olduğuna dikkat çekti: “Evinde ya da caddede seks işçiliği yapan trans kadınlar, suç olmayan unsurları suçmuş gibi dayatılmasına karşı duracak ve bir hak ihlaliyle karşı karşıya olmaları durumunda neler yapabileceklerini bu kitapçıktan öğrenebilecekler. Bu çalışma daha iyi çalışmaların getirisi olur diye umuyorum. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkürler.” 

Seks İşçileri için Hak İhlallerine Karşı Önemli Bilgiler Kitapçığı'na buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: insan hakları
Nefret