08/06/2012 | Yazar: Gülistan Aydoğdu

Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi kadınlar ‘İşçi, Kürt, kadın kanı bu deryada boğulasın Tayyip’ yazılı pankart açarak ‘Elini rahmimden çek’, ‘Kürtaj haktır Roboski katliam’, ‘Tayyip burnunu vajinamdan çek’ sloganları attı.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Kürtaj cinayettir. Uludere neyse kürtaj da odur” sözlerinin ardından başlayan kürtaj tartışmalarına SDP’li kadınlar, Kocatepe’de bulunan AKP İl binası önünde yaptıkları basın açıklaması ile tepki gösterdi. Kadınlar, polise boyalı balon attı.

AKP Ankara il binası önünde polis tarafından engellenen Sosyalist Demokrasi Partisi üyesi kadınlar “İşçi, Kürt, kadın kanı bu deryada boğulasın Tayyip” yazılı pankart açarak “Elini rahmimden çek”, “Kürtaj haktır Roboski katliam”, “Tayyip burnunu vajinamdan çek” sloganları attı. 

SDP’li kadınlar adına açıklamada bulunan Gözde Altınulus, artan kadın cinayetlerine dikkat çekti. Kadın katillerine tahrik indirimi adı altında ödül gibi cezalar verildiğini ifade eden Altınulus, “Yargı tecavüz davalarını yıllarca açmayabiliyor. Açılan davalar beraatla sonuçlanıyor. Çocuk istismarı, devletin yüksek katlarında meşru görülüp, yargıca aklanıyor” dedi.

Kadınların mücadelesi ile kurulan Kadın Bakanlığı’nın lağvedilerek yerine “Aile” ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulduğunu hatırlatan Altınulus, kadını şiddetten korumak için yapılması gerekenlerin yasal düzenlemeler ile sınırlı tutulduğunun altını çizdi.

Birçok kadının parası olmadığı ve devletin imzaladığı uluslararası sözleşmeleri uygulamadığı için çok kötü koşullarda kürtaj olmak zorunda kaldığına dikkat çeken Altınulus şöyle konuştu:

“Başbakan, bir veciz söz ile daha gündemin ortasına düştü. Aslında kurduğu cümle ile iki gerçeği ifade ediyordu. Malumun ilanıydı aynı zamanda bu; Uludere planlı katliam, kadınlar kuluçka makinesi. Başbakanın ve onun partisinin Kürtlerin ve kadınların kaderine dair Türk ve erkek olarak bunca pervasızca söz sarf edebilmesi kabul edilemez. Doğurmak, sezaryen ve kürtaj kadının kendi bedeni üzerine karar verme hakkıdır.”

Açıklamanın ardından kadınlar, ellerinin temiz olduğunu söyleyen AKP Hükümeti’ne ellerinin kanlı olduğunu göstermek amacıyla polise, içinde kırmızı boyaların bulunduğu balonları attı.

Ayrıca sabah saatlerinde Sağlık Bakanlığı önünde kendini zincirleyerek eylem yapan ve gözaltına alınarak Çankaya Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen SDP’li 4 kadının isimleri ise şöyle: Çiğdem Geçimli, Nazlı Buket Yazıcı, Cansu Dönmez, Fatma Eylem Ataş.

“Elleriniz kanlı ve kadın kanı bulaştı” diyerek atılan kırmızı boya ile doldurulmuş balonların bazı basın organlarında “prezervatif” olarak verilmesiyle ilgili bir düzeltme yayınlayan SDP olayın çarpıtılmasına karşı çıktı.
 
Fotoğraflar: Gülistan Aydoğdu / Kaos GL 

Etiketler: yaşam, siyaset
Nefret