31/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Seyhan Arman’ın yeni filmi Kuyu, festivallere hazırlanıyor. Film, Hande Kader’in yaşadıklarından yola çıkarak çekildi.

Seyhan Arman’dan Hande Kader için film: Kuyu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Seyhan Arman’ın yeni filmi Kuyu, festivallere hazırlanıyor. Film, Hande Kader’in yaşadıklarından yola çıkarak çekildi.

“Teslimiyet” filmi ile 22. Ankara Uluslararası Film Festivali Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülü alan ve geçtiğimiz yıl birçok uluslararası festivale katılan “Nerdesin Aşkım?” kısa filminde canlandırdığı Özge karakteri ile beğeni toplayan Seyhan Arman, bu kez de Garip Çelik’in yazıp yönettiği “Kuyu” isimli kısa filmin başrolünde yer alıyor.
 
2016 yılının Ağustos ayında yakılarak öldürülen Hande Kader’in yaşadıklarından yola çıkılan film, transfobik bakış açısını tüm gerçekçiliğiyle ortaya koyuyor.

Yeni filmi ile dünya festivallerinde bu kez daha da iddialı olduğunu dile getiren Arman şöyle konuştu: 

“Maalesef ki trans bireyleri konu edinen filmlerde henüz ölümden öteye geçemedik. Bir yılda onlarca senaryo okuyorum ve bunların içerisinde trans bireylerle ilgili olanların finali o ya da bu şekilde hep aynı. Farklı olanlarda bir sebeple çekilemiyor. İnanıyorum ki, trans bireylerin gerçek hayattaki varoluş mücadelesi sinemaya da yansıyacak ve çok yakında olması gereken filmleri çekebileceğiz. Ana akım sinema filmleri ve özellikle komedi filmlerindeki olumsuz bakış açısı sektörün transfobisini yendiğimizde değişecek. Bu da 'Kuyu' gibi filmlerle ve elde ettiğimiz başarılarla mümkün olacak.”

Filmin Künyesi:

Yazan&Yöneten: Garip Çelik

Yardımcı Yönetmen: Demet Temel

Yapımcı: Gülizar Kişin Okçu

Görüntü Yönetmeni: Levent Pelit

Oyuncular: Seyhan Arman, Garip Çelik, Behçet Malkoç


Etiketler: kültür sanat
Nefret