04/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Sivil toplum kuruluşlarına yönelik video aktivizmi eğitimi 27-29 Ocak’ta Mersin’de.

Sivil toplum için video aktivizmi eğitimi: ‘Ses Sensin’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sivil toplum kuruluşlarına yönelik video aktivizmi eğitimi 27-29 Ocak’ta Mersin’de. 

STK olarak videoyu daha etkin kullanmak ister misiniz? Alternatif Bilişim Derneği, Sivil Düşün AB Programı’nın katkılarıyla sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak video aktivizmi eğitimi düzenliyor. 27-29 Ocak 2017 tarihlerinde Mersin’de düzenlenecek olan “Ses Sensin”: STK’lar İçin Video Aktivizmi Atölyesi (Eğitimcilerin Eğitimi) başlıklı atölyede video aktivistleri ve eğitimciler, STK temsilcileriyle bir araya gelerek bilgi ve deneyim paylaşacaklar.

Video aktivizmi atölye çalışmasında STK’ların video aktivizmine yönelik farkındalığını artırmak, etkinliklerinde ve kampanyalarında bir hak aracı olarak videoyu daha etkin kullanmaları amaçlanıyor. Üç günlük eğitim programına çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ve uzmanların yanı sıra Türkiye’den Kamera Sokak, Seyr-i Sokak, Bak.ma video aktivistleri ile küresel video aktivizmi örgütü Witness temsilcisi katılacak.

“Ses Sensin” atölyesinde video aktivizmi farklı boyutlarıyla ele alınacak. Ses Sensin: STK’lar İçin Video Aktivizmi Atölyesi’nin eğitmenleri arasında Yrd. Doç. Dr. Ahmet Taylan (Mersin Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Recep Ünal (Mersin Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Nihan  Gider Işıkman (Başkent Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Perrin Öğün Emre (Kadir Has Üniversitesi), Yrd. Doç. Dr. Gülüm Şener (İstanbul Arel Üniversitesi), Kazım Kemal Kırım (Envai Film), Kazım Kızıl (Kamera Sokak), Onur Metin (Seyr-i Sokak, Bak.ma) Av. Faruk Çayır, Raja Althaibani (Witness) yer alıyor.  Üç günlük atölyede videonun kavramsal çerçevesi, hukuki ve etik sorunlar, dünyada ve Türkiye’de video aktivizmi örnekleri, videonun üretimi, sosyal ağlarda paylaşımı ve arşivlenmesi vb. çeşitli konularda bilgi ve deneyimler paylaşılacak. Ayrıca, atölyeye katılan STK temsilcileriyle birlikte uygulama yapılarak birlikte kampanya videoları çekilmesi planlanıyor.

Eğitime kimler katılabilir?

“Ses Sensin”: Video Aktivizmi Atölyesi (Eğitimcilerin Eğitimi) programına Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarında çalışanlar başvurabilirler. Atölye özellikle STK’ların iletişim ve sosyal medya departmanlarında çalışanlara yöneliktir.

Eğitimin detayları:

*Atölyeye katılım ücretsiz.

*Başvurular 15 Ocak 2017 gece yarısına kadar başvuru formu doldurularak yapılmalıdır.

*Atölye ve başvuruyla ilgili tüm sorular için sessensin@alternatifbilisim.org e-posta adresiyle iletişim kurulabilir.

*İngilizce sunumlarda ardıl çeviri yapılacak.

*Öğle yemeği ve çay-kahve servisi ücretsiz.

*Atölyeye katılım 25 kişiyle sınırlı. Başvuru sonuçları 20 Ocak 2017 günü e-posta yoluyla duyurulacak.


Etiketler: medya
Nefret