15/11/2016 | Yazar: Kaos GL

Filmmor, Kaos GL, Pembe Hayat ve Uçan Süpürge; mühürlenen sivil toplum örgütleriyle dayanışmak için sosyal medya eylemine çağırıyor.

Sosyal medyada eylem çağrısı: #SivilToplumMühürlenemez Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Filmmor, Kaos GL, Pembe Hayat ve Uçan Süpürge; mühürlenen sivil toplum örgütleriyle dayanışmak için sosyal medya eylemine çağırıyor: #SivilToplumMühürlenemez

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Kaos GL Derneği, Pembe Hayat LGBTİ Dayanışma Derneği ve Filmmor Kadın Kooperatifi bu akşam (15 Kasım) saat 21’de sosyal medya eylemine çağırıyor.

Derneklerin mühürlenmesine ve faaliyetlerin durdurulmasını eleştiren kurumlar, #SivilToplumMühürlenemez diyerek tepki göstermeye davet ediyor.

Eylem çağrısı şöyle:

“OHAL kapsamında, aralarında Gündem Çocuk Derneği, Adıyaman Kadın Yaşam Derneği, Anka Kadın Araştırmaları Derneği, Bursa Panayır Kadın Dayanışma Derneği, Ceren Kadın Derneği, Gökkuşağı Kadın Derneği, KJA, Muş Kadın Çatısı Derneği, Selis Kadın Derneği, Van Kadın Derneği’nin de olduğu; çocuk hakları ve barış için; şiddetin, ayrımcılığın ortadan kalkması ve hukukun uygulanması için; eşitlik, adalet ve özgürlük için çalışan başta olmak üzere yüzlerce derneğin faaliyetleri durduruldu, durdurulmaya devam ediliyor.

“Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Kaos GL, Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği ve Filmmor Kadın Kooperatifi olarak bir araya gelerek #SivilToplumMühürlenemez diyoruz.

“Kapısına mühür vurulan derneklerin, kadınlara yönelik şiddete karşı, cinsiyet eşitliği için birlikte çalıştığımız, yol arkadaşımız dernekler; sivil inisiyatifin ve kadınların özgürlük ve eşitlik talebiyle örgütlenmesinin engellenmesi; demokrasiye, hukuka, hak ve özgürlüklere sığmayan bu uygulamalar OHAL’e sığınılarak meşrulaştırılamaz. Güç, baskı ve korkunun yüceltildiği bu eril hal; hak temelli çalışan, cinsiyet eşitsizliğine, kadınlara yönelik şiddete ve kısacası dezavantajlı grup ya da gruplar adına mücadele eden kadın örgütlerine, kadınların özgürlük ve eşitlik iddiasına düşmanlık. Kadınlara her gün yaşatılan şey şiddetin devletleşmiş, ağırlaştırılmış hali...

“Biz kadınlar OHAL’de ve her halde var olacağız. İfade, örgütlenme ve toplantı özgürlüklerinin ortadan kaldırılmasına yönelik her türlü gerçek ve hukuk dışı baskıya karşı mücadele edeceğiz; adalet, eşitlik, özgürlük ve demokrasi ısrarını sürdüreceğiz. Mekânımız kadınların olduğu her yer, kapımız kadınların olduğu her eşik, penceremiz tarihimiz, balkonlarımız özgürlüğümüz, anahtarımız dayanışmamızdır.

“Bu doğrultuda birlikte var olmak isteyen tüm örgütleri ve kişileri, 15 Kasım 2016 Salı akşamı saat 21:00’da, #SivilToplumMühürlenemez etiketiyle sosyal platformlarda paylaşım yapmaya çağırıyoruz.

“Mühürlenen sadece mekânlar… Biz ise her yerdeyiz!”


Etiketler: yaşam
Ankara