07/09/2016 | Yazar: Kaos GL

SPoD Akademi Grubu’nun 22-23 Ekim’de ‘Türkiye’de LGBTİ+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik’ temasıyla yapılacak Bahar Semineri’ne başvurular başladı.

SPoD, bahar seminerine çağırıyor: Görünürlük, direniş ve birlik Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

SPoD Akademi Grubu’nun 22-23 Ekim’de “Türkiye’de LGBTİ+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik” temasıyla yapılacak Bahar Semineri’ne başvurular başladı.

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Akademi Grubu, 2016 yılının ikinci, SPoD’un ise 6. Bahar Seminerleri’ni bu yıl 22-23 Ekim’de yapacak. Friedrich-Ebert-Stiftung’un (FES) desteğiyle gerçekleşecek etkinliğin teması, “Türkiye’de LGBTİ+ Olmak: Görünürlük, Direniş ve Birlik” olarak belirlendi.

Dernek, alanda faaliyet gösteren akademisyen, öğrenci ve araştırmacıları en geç 23 Eylül tarihine kadar özgeçmişlerini ve sunmak istedikleri araştırma bildirisine dair 300 kelimelik özeti akademi@spod.org.tr adresine iletmeye çağırıyor. Başvuru sonuçları katılımcılara 28 Eylül tarihinde bildirilecek.

Amaç ve kapsam

SPoD Akademi Grubu seminerin amacını ve yapılacakları şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de LGBTI+ ve kuir alanında yapılan akademik çalışmalar yıllar içinde ivme kazanmışsa da, bu alanda farklı disiplinlerde verilen eserlerin sayısı görece az sayılmaktadır. Öte yandan yapılan çalışmalar disiplinlerarası yaklaşımlara yeni alanlar açmakta ve birçok yeni araştırmanın farklı boyutlarda yapılmasını sağlamaktadır. Bahar Seminerleri bu alanda çalışma yapan araştırmacıları bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Bahar Seminerinde, 80’li yıllardan günümüze gelen LGBTI+ hareketinin dinamikleri incelenecek; bu coğrafyada LGBTI+ ve kuir olmanın ne anlama geldiği masaya yatırılacaktır… Kentin mekânsal ve toplumsal değişimi, dönüşümü tartışılacak, devinimin etkileri saptanacaktır.

“Bu fikirlerden yola çıkarak 6. Bahar Seminerleri kapsamında ele alınacak belli başlı konuların şu şekilde olması planlanmaktadır:

•         Türkiye’de LGBTI+ hareketinin tarihsel anlatısı

•         Zaman-mekan üzerinden LGBTI+ hareketinin dönüşümü

•         LGBTI+ ve kuir kimliklerin kent ve coğrafya ile ilişkisi LGBTI+ hareketinin ve bu alanda çalışan örgütlerin stratejileri

•         LGBTI+ ve kuir kimliklerin hareketle olan etkileşimleri

•         LGBTI+ ve kuir kimlik oluşumunun mekânla olan ilişkisi

“Gerçekleştirmeyi planladığımız bu seminer ile farklı disiplinlerden akademide yer alan kişileri aynı platform üzerinde buluşturabilmeyi ve LGBTI+’nın Türkiye’de varoluş biçimlerini tartışabilmeyi amaçlamaktayız. Gerek teorik çalışmalar gerekse saha araştırmalarının tartışmaya katılımlarının da olmasını desteklemekteyiz. Konular, üstte belirtilenlerle sınırlı kalmamakla birlikte, karşılaştırmalı, tarihsel ve siyasal iktisat perspektifleriyle gerçekleştirilmiş çalışmaların da ses bulmasının çok önemli olduğuna inanmaktayız.”

SPoD Akademi Grubu

SPoD Akademi Grubu, Türkiye’deki akademik bilgi birikimine toplumsal cinsiyet ve queer teori perspektifiyle katkı sağlamayı hedefliyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılığa uğrayan bireylerin durumlarını tespit etmek amacıyla anket, saha araştırması, sözlü tarih araştırma teknikleri ile veri üretmeye çalışıyor. 


Etiketler: insan hakları, eğitim
Nefret