28/04/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’ne yönelik kapatma davasının görüleceği tarih olan 30 Nisan 2009 Perşembe günü öncesinde, Portekiz’den Nepal’e, dünyanın dört bir yanında protesto gösterileri

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’ne yönelik kapatma davasının görüleceği tarih olan 30 Nisan 2009 Perşembe günü öncesinde, Portekiz’den Nepal’e, dünyanın dört bir yanında protesto gösterileri ve etkinlikler düzenlenecek. 

Uzun bir süredir, Kaos GL Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği ile Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği tarafından yürütülen uluslararası dayanışma kampanyası sonucunda, yurtdışındaki LGBT örgütleri ile insan hakları grupları, 29 Nisan 2009 Çarşamba günü, çeşitli ülkelerde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni protesto gösterileri ve hak ihlallerine dikkat çekecekleri gösteriler ile uyaracaklar.
 
Uluslararası insan hakları örgütleri ile yerel LGBT örgütleri, uzun süreden bu yana, son yaşanan nefret cinayetlerine yönelik tepkilerini, gerek Türkiye Cumhuriyeti büyükelçiliklerine gönderdikleri protesto mektupları gerekse uluslararası kuruluşlar nezdindeki girşimleri ile dile getirmekte. Bu defa, Lambdaistanbul’un kapatılma davası sebebiyle harekete geçen örgüt ve gruplar, LGBT bireylerin örgütlenme ve düşünce özgürlüklerini ortadan kaldıran her türlü yasal veya fiili duruma karşı, TC büyükelçilikleri önünde taleplerini dile getirecekler.
 
Portekiz’in başkenti Lizbon’da TC büyükelçiliği önünde protesto gösterisi düzenleyecek olan Panteras Rosa [Pembe Panterler] adlı LGBT örgütü, TC Hükümeti’ne seslenerek, Lambdaistanbul’un faaliyetlerini engelleyecek herhangi bir tavra her zaman karşı duracaklarını yineleyecekler.
 
Nepal’in başkenti Katmandu’da da benzer bir protesto gösterisi yine TC konsolosluğu önünde gerçekleştirilecek. Nepal’in ulusal LGBT örgütü Mavi Elmas Derneği’nin düzenleyeceği kitlesel protesto gösterisinde, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nden uluslararası insan hakları sözleşmelerine uyması ve LGBT bireylerin karşılaştığı her türlü ayrımcılığı bertaraf etmesi istenecek. Dernek kurucusu ve aynı zamanda Nepal’in ilk açık kimlikli eşcinsel milletvekili olan Sunil Babu Pant de gösteri sırasında, TC’nin Nepal konsolusu ile görüşerek, kendisine Lambdaistanbul davası konusundaki endişelerini içeren mektubu sunacak.
 
Almanya’nın başkenti Berlin’de ise farklı bir etkinlik düzenlenecek. Türkiye kökenli gey ve lezbiyenlerin örgütü olan GLADT, Kreuzberg Ballhaus’ta görkemli bir basın toplantısı düzenleyerek, Lambdaistanbul’un kapatılması girişimlerine sert tepki gösterecek. Örgütlenme hakkının bir insan hakkı olduğunun vurgulanacağı basın toplantısına, SPD Türkiye sorumlusu Mechthild Rawert ve Alman Televizyonu WDR de katılacak. Claudia Roth ve Lale Akgün’ün de destek mesajlarının okunacağı toplantı saat sabah 11.00’de gerçekleştirilecek.
 
Başından beri Türkiye’de LGBT bireylere yönelik gerçekleşen hak ihlallerine karşı duran Avusturyalı LGBT örgütleri de yarın meydanlarda olacak. Viyana’daki TC büyükelçiliği önünde gerçekleşecek görkemli protesto gösterisine toplam 12 LGBT örgütü destek veriyor. Avusturya Yeşiller Partisi’nin de kitlesel katılım göstereceği protesto gösterisi sırasında, Yeşiller milletvekili ve parlamento grup başkanı Ulrike Lunacek, TC Avusturya Büyükelçisi Selim Yenel ile görüşerek kendisine, Avusturyalı örgütlerin Lambdaistanbul davası ve nefret cinayetleri konusundaki endişelerini içeren mektubunu sunacak.
  
Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün olan 17 Mayıs haftasında ise, Polonyalı LGBT örgütü KPH [Homofobi Karşıtı Kampanya] Varşova’da, Uluslararası Eşcinsel Aktivistler Birliği ise Londra’da, TC büyükelçilikleri önünde geniş çaplı protesto gösterileri düzenleyerek, TC Hükümeti’nden, LGBT bireylere karşı ayrımcılığı bertaraf etmesini talep edecekler. 


Etiketler: yaşam, dünyadan
Nefret