05/12/2016 | Yazar: Kaos GL

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, ‘17 yıldır illegal bundan sonra legal +18’ pankartı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Tecavüzü meşrulaştıran pankarta suç duyurusu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, “17 yıldır illegal bundan sonra legal +18” pankartı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, 20 Kasım Fenerbahçe-Galatasaray maçında ‘UntilTheGrave Uslanmaz Tribün Gençleri’ adlı Fenerbahçeli taraftar grubunun açtığı pankart hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusunda, maç öncesinde ve tribünde açılan ve taraftar grubunun sosyal medya hesaplarında da paylaşılan “17 yıldır illegal bundan sonra legal +18” yazılı pankartın çocuğa karşı cinsel istismarı meşrulaştırdığı vurgulandı.

“Cinsel istismar kutlama aracı yapılıyor”

Dernek, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda şu noktalara dikkat çekti:

- Pankarttaki ifadeden “başarılı ve yenilmez takımın” tecavüz eden kişi olduğunun anlaşılması dışında bir olasılık yoktur. 

- Milyonlarca kişinin izlediği derbi maçında açılan bu pankartla şüpheliler, çocuğun cinsel istismarı eylemlerini bir kutlama aracı yaparak, hoş ve meşru bir biçime büründürmüştür.

- Her ne kadar taraftar grubu, sosyal medya üzerinden gelen eleştirilerden ötürü, pankartın amacının yalnızca yenilmezliğe vurgu olduğunu açıklamış ve başka hiçbir amaç güdülmediğini belirtmiş ise de; bu vurgunun çocuklara karşı gerçekleştirilen cinsel istismar eylemlerini küçük düşürücü ve aşağılayıcı biçimde kullanarak, kadın ve çocuk bedeni üzerinden yapıldığı açıktır. Bu yönüyle pankartı açan şüphelilerin eylemleri suç oluşturmaktadır.

Pankartın TCK'nın Suç işlemeye Tahrik, Suçu ve Suçluyu Övme, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik, Hakaret İçeren Tezahürat maddeleri doğrultusunda suç teşkil edildiği belirtildi.

İmza kampanyası başlamıştı

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve erktolia, pankarta yönelik olarak TTF; Fenerbahçe yönetimi; İstanbul Emniyeti Spor Şube ve İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın harekete geçmesi için de bir imza kampanyası başlatmıştı.


Etiketler: kadın
Nefret