19/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Polis Trans Onur Yürüyüşü için İstanbul LGBTİ’nin sokağında basın açıklaması yapılmasına izin verdi ardından açıklamayı engelledi. Gazeteci ve yürüyüşçüleri darp etti, gaz ve plastik mermiyle saldırdı.

 

Polis Trans Onur Yürüyüşü için İstanbul LGBTİ'nin sokağında basın açıklaması yapılmasına izin verdi ardından açıklamayı engelledi. Gazeteci ve yürüyüşçüleri darp etti, gaz ve plastik mermiyle saldırdı.

Polis, İstanbul Valiliği’nin hukuk dışı yürüyüş yasağının ardından 7. Trans Onur Yürüyüşü için Taksim’i abluka altına aldı. İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği'nin bulunduğu sokağa yığınak yaptı, giriş çıkışlara kapattı.

Transfobi karşıtları İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği önünde toplandı. Cumhuriyet Hlak Partisi (CHP) Milletvekili Selina Doğan da kitlenin yanındaydı.

Polis, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği yetkilileri ile görüşmek istedi. Dernek yetkilileri Fransız Kültür Merkezi önünde görüşmek istediklerini söyledi. Polis, “Eğer gidebilirseniz görüşürsünüz” diyerek tehdit etti.

Polis görüşmelerden sonra dernek önünde basın açıklaması yapılmasına izin verdi ardından açıklamayı da engelledi. Polis basın açıklamasını okuyan İstanbul LGBTİ’den Kıvılcım Arat'ın mikrofonuna vurdu. Gözaltına almaya çalıştı.

Bu sırada polis, sokaktan gazetecilerin bir kısmını dışarı çıkardı ve kalkanlarla darp ederek kitleyi dağıtmaya çalıştı. Görüntü ve fotoğraf almaya çalışan gazeteciler de polis tarafından darp edildi.

Polis, kitlenin dağılmaması üzerine bu kez gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Gözaltılar var.

Polis, İstiklal Caddesi ve çevresinde grupların bir araya gelmesine izin vermezken, bir kişi gökkuşağı bayrağını yakarken görüntülendi.

*Gelişmeleri aktaracağız.

İlgili haber:

Trans Onur Yürüyüşü öncesi Taksim polis ablukası altında

Polis, İstanbul LGBTİ Derneği’nin sokağına konuşlandı


Etiketler: yaşam
Nefret