07/01/2017 | Yazar: Kaos GL

Resmi Gazete’de üç yeni KHK yayımlandı: 649 akademisyen meslekten ihraç edildi, 83 dernek kapatıldı.

Üç yeni KHK: 649 akademisyene ihraç, 83 derneğe mühür Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Resmi Gazete’de üç yeni KHK yayımlandı: 649 akademisyen meslekten ihraç edildi, 83 dernek kapatıldı.

Resmi Gazete’de 679, 680 ve 681 sayılı üç yeni kanun hükmünde kararname yayımlandı.

OHAL kapsamında yayımlanan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile “terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara aidiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatlı olmak” gerekçesiyle 20 ilde 83 vakıf ve dernek kapatıldı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 2687, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 135, Adalet Bakanlığı’ndan 1699, Sağlık Bakanlığı'ndan 838, Danıştay’dan 8 personelin ilişiği kesildi.

649 akademisyen ihraç edildi

KHK’lar kapsamında Barış için Akademisyenler Bildirisine imza atan öğretim üyelerinin de olduğu 649 akademisyenin işine son verildi.

Ege Üniversitesi’nden ihraç edilen Kaos GL Derneği Danışma Kurulu üyeleri Prof. Dr. Nilgün Toker ve Prof. Dr. Melek Göregenli  sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparak umutsuzluğa geçit vermeyeceklerinin altını çizdiler.

Toker, “Yapmadıklarımdan / söylemediklerimden sorumlu olmaktansa, yaptıklarımdan / söylediklerimden “suçlu” ilan edilmeyi onurla yüklenirim” derken; Göregenli yaptığı paylaşımda “Canım öğrencilerim ve canım arkadaşlarım hiç üzgün, yalnız ve asla pişman değilim! Hiç üzmeyin kendinizi… Biz derslerimize devam ederiz, okulda olmaz her yerde olur, yaşasın HAYAT ve BARIŞ! O üniversitedeki 30 yıllık emeğimi direnerek geri alacağım umutsuzluk yok” dedi.

Polise siber yetki

680 Sayılı KHK ile polise, sanal ortamda işlenen suçlarda internet abonelerine ait kimlik bilgilerine ulaşma, sanal ortamda araştırma yapma yetkisi verildi: Bilişim suçlarından hâkim izni alınmaksızın veri trafiği izlenebilecek.

Medya lisansına “milli güvenliğe tehdit” reddi

Medya kuruluşlarının lisans başvuruları “milli güvenliğe tehdit” olması gerekçesiyle reddedilebilecek:

“Ortakları ile yönetim kurulu başkan ve üyelerinin terör örgütlerine iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu Millî İstihbarat Teşkilatı veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşların lisans başvuruları reddedilir.”

“Yurda dön” çağrısına uymayan vatandaşlıktan çıkarılacak

Türk Ceza Kanununun ilgili maddelerince hakkında soruşturma veya kovuşturma yürütülen ve yabancı ülkede bulunması nedeniyle kendisine ulaşılamayan vatandaşlar, “yurda dön” ilanına rağmen 3 ay içinde yurda dönmemeleri halinde, vatandaşlıktan çıkarılabilecek.


Etiketler: insan hakları
Nefret