30/03/2017 | Yazar: Kaos GL

TRT sanatçısı Umut Akyürek hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘hakaret’ten suç duyurusu.

Umut Akyürek’in homofobisine suç duyurusu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Sosyal medyada “Eşcinselliği tartışmıyoruz ama bu sapıklığın zirve ülkesi Hollanda” gibi ifadeler kullanan TRT sanatçısı Umut Akyürek hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘hakaret’ten suç duyurusu.

Sosyal medya hesabından Lüksemburg Başbakanı Xavier Bettel ve eşi Gauthier Destenay’ın fotoğrafını “Yaradan’a fıtrata ters düşmek”, “Eşcinselliği tartışmıyoruz ama bu sapıklığın zirve ülkesi Hollanda” ve “o kadar medeniler canlarım köpekle bile evlenmek serbest” ifadeleri ile paylaşan sanatçı Umut Akyürek hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

İfade özgürlüğü aşılmış, nefret söylemi var

Pembe Hayat LGBTİ Derneği Avukatı Yalçın Koçak vasıtasıyla savcılığa iletilen suç duyurusunda hem Umut Akyürek’in hem de LGBTİ’lere hakaret eden Işıl Aktan isimli sosyal medya kullanıcısının ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ ve ‘hakaret’ suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Umut Akyürek ve Işıl Aktan isimli Facebook kullanıcısı sosyal medya üzerinden LGBTİ’leri hedef aldığı belirtilerek, “Şüpheliler, ifade özgürlüğü sınırlarını aşar şekilde LGBTİ’lere yönelik nefret söylemi üretmektedirler” denildi.  

Suç duyurusunda Işıl Aktan’ın ‘uzun uzun yazmaya gerek yok. Eşcinsellik şeytani ve nefsani bir hastalıktır’ ifadeleri, el ele tutuşmuş iki erkeğe dair alayları ve ‘ben ibne lez trans falan sevmiyorum arkadaş. Fobiyse fobikim. Bu da benim özgürlüğüm. Bok yolundan birbirini siken iki erkek varsa ortada fobikim evet’ sözleri yer aldı. .

Umut Akyürek’in ise Lüksemburg Başbakanı ve eşi ile ilgili paylaşımının ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçu içermesinin yanı sıra, kendisine tepki gösterenlere ‘onun bunun evladı, piç, yavşak, ibiş’ ifadeleriyle karşılık vermesinin de hakaret olduğu vurgulandı.

Akyürek ne yazmıştı?

Umut Akyürek sosyal medya hesabından şöyle demişti:

“Bu iki yağuşuklu Lüksemburg’un çağdaş, moderen, batılı (batıl) başbakanı ve müstakbel eşleri. Bunların modernlik medeniyet anlayışları bu işte. Yaradana fıtrata ne kadar ters düşerlerse, kendi dinlerinden olmayanların hakkına hukukuna ne kadar tecavüz ederlerse o kadar çağdaş o kadar aristokrat oluyorlar. O yüzden biraz kazısanız sahte demokrasilerinin de yaldızları dökülüverir. Batasıca batı medeniyetsizliği… Şimdi konuyu kimse farklı yerlere çekmeye çalışmasın. Burada eşcinselliği tartışmıyoruz bana ne kim ne yapıyorsa yapsın amma bu sapıklığın zirve ülkesi Hollanda kalkıp da bize insan haklarından demokrasiden özgürlükten falan söz etmesin. O kadar medeniler canlarım köpekle evlilik bile serbest!Kişisel görüşümü merak ediyorsanız; Benim sevdiim bildiğim pek çok eşcinsel arkadaşım var hangimizin yok ki. Transseksuel evlilik olabilir yani pembe cüzdan sahibi olmuş kişi tabi ki erkekle evlenebilir. Zaten bunun önünde yasal bir engel yok. Ama şu resmi iki erkeğin evliliğini asla onaylamıyorum. Kimse darılmasın kusura bakmasın”

Tepkilere şöyle cevap verdi

TRT Sanatçısı Akyürek’in kendisine yönelik tepkilere cevapları ise şöyleydi:

“Kardeşim hiç olmadığı kadar biseksuel kişiden istek geliyor. Amaç belli. Saldırmak için fırsat bekliyorlarmış çok yazık . Konu eşcinsellik değil , konu sahtekar insan hakları savunucusu batının ikiyüzlülüğü. Hollanda nın ne kadar özgürlükçü olduğunu hepberaber gördük Ben yazımda belirttim bir kere daha yazayım belki anlarsınız! Çok sevdiğim biseksuel arkadaşlarım var hiç bir zaman onları incitmedim aşağılamadım. Ama söz konusu erkek erkeğe evlilikse bunu onaylamıyorum. Bu da benim kişisel düşünce özgürlüğüm. El insaf arkadaşlar bu camiaada sizleri benim kadar seven onore eden kac kisi var acaba. Bakin sayfama görürsünüz sizlerden gelen isteklere mesajlara hep nazikce cevap vermişimdir. Paylaştığım fotoğrafta Hollanda da üzerinden batı ikiyüzlülüğüyle ilgiliydi. O iki kisi gayleri temsil etmiyor. O adam o ulkenin BAŞBAKANI o kadar hümanist, o kadar özgürlük yanlısı ya insanların üzerine köpeklerle atlarla saldırdılar. Bu mu özgürlük. Objektif olun objektif. Konuyu saptirtmayin beni olmadığım şekilde homofobiklikle itham etmeyin. Sizleri okuduğunuzu anlamaya objektif olmaya davet ediyorum”

“ÇAKALLAR İSTEDİ DİYE ATLAR ÖLMEZ...Bugüne kadar inandığım ne varsa savundum. Bunu herkes bal gibi biliyor. Doğruyu söylemenin her zaman madden manen siddetli bir biçimde cezasını cektim. Hani bazı ucuz tiplerin söylediği gibi bu bana hiç bir menfaat getirmedi aksine hedefe oturttu ve dünyevi pek çok kayba uğrattı. Ziyanı yok bundan gocunmuyorum bu duruş kendi tercihim. Son paylaşımlarımda mesele batının ikiyüzlü özgürlük tavrıyla ilgili idi. Sen istediğin kadar izah et yanlış anladınız de karşında ki anlamak isteği gibi anlıyor. Birileri düğmeye bastı son derece organize bir şebekenin linç girişimine sevketti. İnanın ne fetö ne başka bir yapı bu kadar hızlı organize olamaz. Beni bunun üzerinden iktidar yalakalığı gibi ucuz adi, rezil ve komik ithamlarla karalayan özel hayatımı, eşimi, işimi işin içine karıştırıp seviyesizliğin dibine vuran herkes adalet önünde hesap verecek.”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
Nefret