30/05/2014 | Yazar: Ömer Akpınar

Vine fenomenlerinin seks işçisi bir transa yaptıkları ‘telefon şakası’, trans aktivistlerinin tepkisine yol açtı.

Vine Fenomenlerinden Transfobik ‘Şaka’ Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Vine fenomenlerinin seks işçisi bir transa yaptıkları “telefon şakası”, trans aktivistlerinin tepkisine yol açtı.
 
Aralık 2013’e ait görüntüler, internette hızla yayılmasının ardından gelen tepkiler sonucu pek çok siteden kaldırıldı. Telefon görüşmesini yapan Halil Söyletmez de Twitter hesabından bir özür mesajı paylaştı.
 
Şakanın haddini aştığını ifade eden Söyletmez, özrünün yazıda kalmayacağını ve bir sonraki canlı yayınında özrünü yineleyeceğini belirtti.
 
kaosGL.org olarak, cinsiyet kimliği üzerinden yaşanan bu aşağılamayı nasıl değerlendirdiklerini translara sorduk:
 
Demet Yanardağ (seks işçisi):
1 saatte 200 lira kazanan birine telefon şakası yapacaklarına maden işçilerine 1 saatte ne kadar kazandıklarını sorsalardı daha makbule geçmez miydi? Tabi yandaş medya engel olmuştur halkın ne şartlarda çalışıp ne kadar para kazandığının belli olmasına... Dalga geçilesi haliniz mi, yoksa trans kadınlar mı?
 
Seyhan Arman (performans sanatçısı):
Videodaki 3 kişi tweet’le özür diledi. Bence önemli olan yanlışı göstermekti. Özür mahiyetinde çekecekleri videoyu bekleyelim. Önemli olan ne yaptıklarını anlamaları. Haklı olarak gösterdiğimiz tepkimize birçok arkadaşımız da destek verince geri adım atmak durumunda kaldılar. Belki algıları değişmedi ama bize bu şekilde davranamayacaklarını anlamış oldular. Ve biz trans kadınlar bir kez daha gördük ki örgütlü mücadele işe yarıyor.
 
Selay Su (seks işçisi):
Böyle hasta insanların özrünü kabul etmiyorum. Bunlar nefreti, şiddeti, hatta cinayetleri bu yapmış oldukları şakayla daha çok meşrulaştırıyorlar. Bu tür insanların cezalandırılması gerekiyor. LGBT’lerin yalnız ve zavallı olmadıklarını bilmeleri gerekiyor. Yoksa mücadele etmenin ne anlamı olur?! Oh, herkes tecavüz etsin, öldürsün, sonra da özür dilesin.
 
Siz ne düşünüyorsunuz? Twitter üzerinden @KaosGL yazarak bizimle paylaşın! 

Etiketler: medya
Nefret