27/07/2009 | Yazar: Kemal Ördek

Kopenhag Valisi Ritt Bsjearregaard’ın açılışını yaptığı World Outgames oyunları’nda, LGBT olan ve olmayan tüm siyasiler, yerel yöneticiler, doktorlar, mühendisler, sanatçılar ve Kopenhaglılar haz

World Outgames’de homofobi Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı
Kopenhag Valisi Ritt Bsjearregaard’ın açılışını yaptığı World Outgames oyunları’nda, LGBT olan ve olmayan tüm siyasiler, yerel yöneticiler, doktorlar, mühendisler, sanatçılar ve Kopenhaglılar hazır bulundu. Türkiye’den de 6 kişinin katıldığı World Outgames oyunları açılışına homofobik şiddet damgasını vurdu.
 
Açılış töreni esnasında Danimarkalı iki kişi, 7 World Outgames katılımcısına 'sizi homolar' diye bağırarak saldırdı. Saldırıya uğrayan yedi kişiden 3'ü ağır yaralandı ve hastaneye kaldırıldı. Yaralananların büyük kısmı yabancı olduğu belirtiliyor. Polis saldırganları hemen gözaltına aldı. Saldırganlar Danimarka yasalarına göre 2 hafta gözaltında kalacak.
 
World Outgames oyunları’nın açılış töreni esnasında böyle bir saldırının olması bütün uluslararası medyaya yansıdı ve bu kötü imaj karşısında Danimarka Hükümeti böyle olaylara izin vermeyeceklerini kesin bir dille belirten açıklamalar yaptı. Danimarka TV kanalına açıklama yapan bir yargıç, ‘Danimarka yasaları failleri en kısa zamanda ağırlaştırılmış cezalara boğacaktır’ dedi.
 
Festivali düzenleyen LGBT Derneği Başkanı Uffe Elbaek, Danimarka’nın eşcinsellere evlenme hakkını tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatarak, eşcinsellerin sevme, sevilme ve insan haklarının tüm dünyada, Danimarka’da olduğu şekilde tanınması gerektiğini söyledi. (BS)


Etiketler: yaşam, spor
Nefret