21/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Yeni Demokrat Kadın, 25-26 Haziran’da İstanbul’da heteroseksizm ve patriarka karşıtı yayıncılık tartışmaları yürütülecek bir buluşma düzenliyor.

Yeni Demokrat Kadın  25-26 Haziran’da İstanbul’da heteroseksizm ve patriarka karşıtı yayıncılık tartışmaları yürütülecek bir buluşma düzenliyor.

Yeni Demokrat Kadın, heteroseksizm ve patriarka karşıtı yayıncılık konuşmak için bir araya gelmeye çağırıyor. 25-26 Haziran’da İsmail Beşikçi Vakfı’nda gerçekleşecek olan yayın buluşmasında “tarihi aslanların sessizliğinden faydalanan avcıların elinden almak” için bir araya gelen katılımcılar, yayıncılık ve dergicilik deneyimlerini paylaşacaklar. 

“Ne tarafa baksak cinsiyetçi, heteroseksit, nefret dolu politikalar, söylemler, haberler, makaleler çıkıyor karşımıza. Cinsiyet körü bir yapılanmayla karşımıza dikilenlerin elinde, yazılanlar, “aslanlar tarihini yazmadıkça, tarih avcıların tarihi” haline geliyor. Bu yüzden patriyarka ve heteroseksizme karşı yayıncılık ve dergicilik yapmak, bizler açısından ayağa dikilmek, kendi sözünü ve mücadelesini yaratmak, nefes almak demektir. Yayıncılık ve dergicilik yapmak hiyerarşinin tepesine zengin-erkek-beyaz-Türk’ü yerleştiren “politika”ya alternatif üretmenin vazgeçilmezidir.” (Çağrı metninden)

Yayın Buluşması’nın tam program şöyle: 

25 Haziran Cumartesi

11.00 - Açılış: Neden Yayın Buluşması

11.30 - Kadın ve LGBTİ dergiciliği yapmak

Sezin Uçar (Sosyalist Kadın)

Aylime Aslı Demir (Kaos GL)

Sevda Erkılınç (Yeni Demokrat Kadın)

12.45 - Forum

14.00 - Yemek arası

15.30 - Atölye çalışması (Erktolia'dan Burcu Tetik'in katılımıyla)

26 Haziran Pazar

11.00 - Yaşıyoruz, yazıyoruz, politika yapıyoruz!

12.45 - YDK Yayın Kurulu değerlendirmesi

13.00 - Beş sayıda YDK dergisi: Dertlerimiz, dermanlarımız...

İsmail Beşikçi Vakfı adres: Kuloğlu Mah. İstiklal Cd. Ayhan Işık Sk. No: 21/1 Beyoğlu/İstanbul


Etiketler: medya
Nefret