23/06/2016 | Yazar: Kaos GL

Lezbiyen Biseksüel Feministler’in bülteni Zeliş’in üçüncü sayısı yine dopdolu: Savaş, Orlando, Onur Haftası, Kliton, lezbofobi, biseksüellerin bitmez çilesi ve daha bir sürü iç ısıtan yazı…

Zeliş’in üçüncü sayısı çıktı! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Lezbiyen Biseksüel Feministler’in bülteni Zeliş’in üçüncü sayısı yine dopdolu: Savaş, Orlando, Onur Haftası, Kliton, lezbofobi, biseksüellerin bitmez çilesi ve daha bir sürü iç ısıtan yazı…

Lezbiyen Biseksüel Feministler’in (LezBiFem) hayatını kaybeden LGBTİ aktivisti Zeliş Deniz’in anısına çıkardığı bülten Zeliş’in üçüncü sayısı çıktı.

Zeliş’in yeni sayısında temalardan biri savaş. Savaşın lezbiyen ve biseksüel varoluşlara nasıl yansıdığına ilişkin yazıların yanı sıra Keskesor ile bir söyleşi de bültende yer alıyor.

Bu sayıda Orlando katliamı ve LGBTİ+ Onur Haftası yazıları da okurlarla buluşmayı bekliyor:

“Derken Orlando katliamı ile sarsıldık. Ne ilk ne son olduğunu bildiğimiz bu saldırı, yanı başımızda olmuşcasına bizi derinden yaraladı. Hislerimizi ve düşüncelerimizi bizi vurduğu yerden derleyip sizinle paylaşmak istedik. Birbirinden farklı seslerin oluşturduğu bu derlemede ortaklaştığımız yegane nokta varsa o da örgütlenmeye, aşka, sevgiye, dayanışmaya ve barışa olan inancımız. Nitekim yanı başımızda olan saldırılar da eksik olmuyor. Sadece bölgesel savaş değil, aynı zamanda hem Orlando’dan güç almaları hem de her sene büyüyen Onur Haftası’ndan korkmaları yüzünden LGBTİ+’lara da bazı faşist gerici güç odakları ve devlet tarafından açıktan saldırı başlatılmış durumda. Trans Onur Yürüşü’nün ardından LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün de bir değerlendirmesini bu sayıda bulabileceksiniz.”

Bu sayının diğer konuları ise; lezbofobi, iş yerinde yaşananlar, ameliyat süreci, “politik lezbiyenlik söylemi”, cinselliğin politikasını kurma iddiasındaki Julie Bindel’le yapılan söyleşinin çevirisi,  heteronormatif ve homonormatif kalıpların arasına sıkışmış biseksüellerin bitmez çilesi ve Transparent dizisinin kritiği.

LezBiFem; yazıların yanı sıra, Ivan Coyote’nin mektubunu okuduğu videoya da Türkçe alt yazı ekleyerek, o dokunaklı mektubun bu coğrafyadaki “kuğularla” ve “efemine lezbiyenlerle” buluşmasına aracı olmak istiyor.

Zeliş’te Kliton programı da aktarılıyor:

“Son olarak bizden haberleri bulabileceğiniz bölümde hem iki sayı arasında neler yaptığımızdan haberdar olun, hem de Kliton’da siz dinleyici tarafının öbür yüzü olan biz acemi programcılar nasıl yaşadık acaba bu 6 aylık ilk radyo programı girişimimizi bir tanık olun istedik. Temennimiz, önümüzdeki bültende ne savaşın ne de nefretin esamesi okunan; aşk, özgürlük ve dayanışmayla dolu bir gündeme sahip olmak. Bizce imkansız değil. Ne dersiniz?”

Zeliş’e bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


Etiketler: kadın
Nefret